top of page

SZAKMAI SZEMMEL

A művészeti terápia nem művészképzés, a mindannyiunkban ott rejlő teremtő, alkotó képességre épül. Hallhatóvá és láthatóvá válnak számunkra a lelkünk mélyéről érkező üzenetek, amelyek változást, elevenséget, harmóniát hozhatnak, ezzel együtt új örömöket és célokat az életünkbe.

 

Cacti

"Az alkotásnak mint az önkifejezés kreatív formájának nemcsak az egészségmegőrzésben van lényeges szerepe, hanem az egészséges személyiség megismerésében is.

Ezért a művészeti terápiás műhelyek egyben a „lelki alkímia” színterei is, mivel a gyógyításon túl a személyiség mélyebb megismerését is szolgálják.

A katarzisélményre épülő tematikus művészet-pszichoterápiás módszer az analitikus pszichológiára és az analitikusan orientált csoportterápiára épül.

 

Célja az életünk sorsfordulóihoz illetve a személyiségfejlődés különböző állomásaihoz kötődő archetípusok (kapcsolati mintázatok) szimbolikus megjelenítése a vers, zene és a kreativitásra épülő alkotófolyamat művészi erejének felhasználásával.

A módszer a természet rendjére hangolva segíti elő az érzelmi és akarati élet, a megérző és beleélő készség, valamint a tudat felismerő képességének fejlesztését. A terápiás folyamatban keletkezett alkotás tükröt tart az alkotó elé, mely által szembesül komplexusaival, azokat fel tudja oldani, amely segíti a lelki dinamika újjászerveződését.

A módszer a belső és külső világ közti kölcsönös áramlást szolgálja, mivel felöleli az aktuális és múltbeli kötelékeket. A módszer során a verbalitás is nagy hangsúlyt kap, ugyanis a felismerések kibeszélése, megbeszélése, tudatosítása nagy szerepet játszik a lelki egészség megőrzésében.

 

Foglalkozásaink tematikusak, az évkör ünnepeinek, valamint az év, hó és napszakok archetípusainak képi és téri (festés, rajzolás, agyagozás, montázs, kollázs, stb.) ábrázolására, szimbolikus megjelenítésére épülnek. Az évszakok, hónapok váltakozására történő fókuszálás mozgásba hozza a lelki dinamikát.

Az alkotói folyamat beindulását a relaxáció alatt elhangzó, az adott témához kapcsolódó vers, illetve zene hatására megjelenő imaginatív kép segíti elő. Az alkotásokban így megjelenő szimbólumok a tudatos és tudattalan világ között képeznek hidat, elősegítve ezzel a lelki egyensúly és harmónia létrejöttét. Aktivizálódnak a fejlődésben esetlegesen megrekedt pszichés és szomatikus funkciók. Sor kerül a saját életút újraélésére lehetőséget teremtve ezzel a rekreációra.

A terápia rávilágít az évszakok jelentőségére, ezáltal a megújulás szerepére a lelki egészség megőrzésében.

Második pillére a mesék világa, mely világ elvezet minket a lélek harmonikus kibontakozásához. Életünk talán legnehezebb és legküzdelmesebb feladata megtalálni a testi-lelki társat, önmagunk másik felét. Ebben a választási-megtalálási folyamatban kíséri végig a mese a két nem pszichoszexuális fejlődési folyamatait és fokozatait a meseszimbolika üzeneteinek tükrében."


 

A Katarzis Komplex Művészeti Terápiát, mint módszert Dr. Antalfai Márta (Klinikai szakpszichológus, Kiképző pszichoterapeuta, Művészet-pszichoterapeuta, Jungi analitikus) dolgozta ki, közel 14 évvel ezelőtt. Az ő nevéhez fűződik a katarzisélményre épülő tematikus művészet-pszichoterápia, melyet a Wesley János Lelkészképző Főiskolán oktat, posztgraduális képzés keretén belül.

bottom of page